Bez kołaczy nie wesele ... przegląd obrzedowościo weselnej w Michniowie

  Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
   

  15 września na scenie „Pod Dębem” w Michniowie odbył się przegląd obrzędowości weselnej w regionie świętokrzyskim pod tytułem „Bez kołaczy nie wesele”. 

  Wystąpiło 6 zespołów ludowych z 6 obrzędami; zespół „Jaworzanki” („Łocepiny”) i „Jaworzanki II” („Zastole”) z gminy Zagnańsk, „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki gmina Bodzentyn („Przyjazd pana młodego i wyjazd młodej pary do kościoła”), „Leśnianie” z Leśnej gmina Bodzentyn („Wprowadziny” i „Ocepiny”), „Skokotliwi” z Mostek („Strefień”) oraz zespół „Złote Lata” z Miedzianej Góry („Carownica”).

  Występy oceniało jury w składzie: prof. Stanisław Cygan z UJK w Kielcach, Janina Skotnicka – emerytowany pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach oraz dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska – kierownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

  -Ta scena stała się dziś jednym wielkim weselem. Po tym, co obejrzeliśmy, możemy być pewni, że ta młoda para będzie miała ciekawe życie – powiedział podczas ogłoszenia wyników prof. Cygan. I miejsce przypadło zespołowi „Leśnianie”, II – „Świętokrzyskim Jodłom” a III – „Jaworzanom”. Jury wyróżniło też indywidualnie Jadwigę Wronę z Leśnej i Włodzimierza Grzelaka z Mostek. Nagrody zostały sfinansowane w ramach dotacji ze środków Starostwa Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej, a wręczył je starosta skarżyski Jerzy Żmijewski.

  Ponadto komisja wyłoniona spośród publiczności (Małgorzata Kuszewska, Agnieszka Obara, Andrzej Synowiec, Alfred Kołomański i Ryszard Wiśniewski) indywidualne nagrody ufundowane przez Andrzeja Synowca przyznała Jadwidze Wronie i Jakubowi Bolkowi z „Jaworzanek”.

  Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” w partnerstwie z CKI w Michniowie i Stowarzyszeniem „Michniowianie”  oraz przy wsparciu Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” . Koło Gospodyń Wiejskich z Michnowa przygotowało zalewajkę z grzybami dla zespołów i gości.. Ze strony SGI „Pod Prąd” w organizację wydarzenia włączyli się: Karolina Gałczyńska-Szymczyk, Agnieszka Jaszczur, Agnieszka Włodarczyk-Mazurek oraz Piotr Berliński. Oprawę techniczną w całości przygotował Paweł Zubiński z SOK Kuźnica.

  Jacenty Kita 

   

   

  Dziekujemy Panu Jacentemu Kicie za wykonanie relacji fotografocznej.
  Relację z przeglądu można obejrzeć: 

  http://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-skarzyski/item/28494-zastole-i-oczepiny-tego-juz-nie-graja.html

  http://www.suchedniow.pl/news_archiwum,3.html

  O nas

  Naszym celem jest inicjowanie, wspieranie i organizowanie różnorodnych przedsięwzięć na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.

  Copyright © 2020 Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna "Pod Prąd". Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Szukaj