Zakończone

  Bez kołaczy nie wesele. Przegląd obrzędowości weselnej w województwie świętokrzyskim

  Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
   

  TYTUŁ PROJEKTU

  Bez kołaczy nie wesele. Przegląd obrzędowości weselnej w województwie świętokrzyskim

  TERMIN REALIZACJI

  lipiec-październik 2018 r.

  OPIS

  Celem jest organizacja przeglądu obrzędowości weselnej pt. Bez kołaczy nie wesele.  Zakres tematyczny obejmował wszystkie obrzędowe aspekty wiejskiego wesela od swatów po pokładziny. Podczas spotkania ludowe zespoły teatralne miały możliwość zaprezentowania się na scenie, a trzy najlepsze prezentacje zostały nagrodzone przez jury. Udział w spotkaniu dla wszystkich osób był bezpłatny i otwarty.

  Przegląd odbył się w dniu 15.09.2018 r na scenie POD Dębem w CKI w Michniowie miała miejsce prezentacja 6 programów artystycznych z tematu obrzędowości weselnej. Przegląd poprowadził konferansjer.

  Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły: „Jaworzanki” z gminy Zagnańsk - obrzęd „Łocepiny”, „Jaworzanki II” – obrzęd „Zastole”, „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki gmina Bodzentyn - obrzęd „Przyjazd pana młodego i wyjazd młodej pary do kościoła”; „Leśmianie” z Leśnej gmina Bodzentyn – obrzęd „Wprowadziny” i „Ocepiny”, „Skokotliwi” z Mostek – obrzęd „Strefień”, „Złote Lata” z Miedzianej Góry – obrzęd „Carownica”. Występy oceniało jury w składzie: prof. Stanisław Cygan z UJK w Kielcach, Janina Skotnicka – emerytowany pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach oraz dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska – kierownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej. Jury przyznało nagrody: I II i III ufundowane ze środków projektu, dodatkowo przyznano nagrodę publiczności – dwie donice wykonane przez mieszkańca Michniowa. Nagrody wręczył przewodniczący jury starosta powiatu skarżyskiego – Jerzy Żmijewski oraz przedstawiciel stowarzyszenia. Następnie odbyły się konsultacje zespołów ze specjalistami z zakresu etnografii, etnomuzykologii oraz językoznawstwa – członkami jury. Podczas przeglądu zorganizowano poczęstunek dla uczestników przez gospodarzy Koło Gospodyń wiejskich Michniowianie. 

  ŹRÓDŁO FINANSOWANIA
  Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Świętokrzyskiego.

   

  bez kolaczy plakat

  Copyright © 2020 Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna "Pod Prąd". Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Szukaj