Jest nam bardzo miło poinformować, że 7 grudnia 2018 r., w nietuzinkowym miejscu - zabytkowym obiekcie dawnych stajni na warszawskiej Pradze, odbyła się uroczysta gala, zorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, wśród nich Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd.
Podczas 26. edycji EDD odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym.
Suchedniowska nagrodzona inicjatywa to ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa: „Taka sama dla wszystkich- kulturowe aspekty niepodległości rejonu między Wisłą a Pilicą”, która odbyła się we wrześniu 2018 r. SGI Pod Prąd cyklicznie raz w roku organizuje sesje naukowe, które pogłębiają wiedzą z dziedziny historii Suchedniowa i okolic. Wydarzenie ważne lokalnie, ale również zyskujące uznanie w regionie i ośrodkach akademickich w całej Polsce. Pokłosiem, każdej sesji jest wydawnictwo Zeszyty Suchedniowskie, gdzie można znaleźć materiały pokonferencyjne oraz eseje i wspomnienia samych mieszkańców. Wśród wyróżnionych znalazły się takie podmioty jak: Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m. st. Warszawy, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Tym bardziej jest nam miło, że nasze małe, lokalne stowarzyszenie znalazło się w tak zacnym gronie.
Na uroczystej gali nagrodę odbierali reprezentanci SGI Pod Prąd Agnieszka Włodarczyk – Mazurek oraz Krzysztof Karbownik, którzy co rok angażują się w organizację sesji.
Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa powiedział: „Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości.”
Bardzo dziękujemy za wyróżnienie, ale przede wszystkim za zaufanie jakim obdarzyli nas uczestnicy tego wydarzenia oraz innych podejmowanych przez nas działań. Nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Mobilizuje nas do dalszej pracy, dodaje energii i utwierdza w przekonaniu, że to co robimy jest słuszne.