Ułatwienia dostępu

SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”

Serdecznie zapraszamy w czwartek, 21 września 2023 r. godzina 18:00 na SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”.

Miejsce: parking przed budynkiem dworca PKP w Suchedniowie.

81 lat temu, 21 września 1942 roku suchedniowscy Żydzi zostali wypędzeni ze swoich domów przez hitlerowskich najeźdźców i wagonami towarowymi wywiezieni do obozu śmierci w Treblince.

Żydowska społeczność Suchedniowa przestała istnieć. Zniknęły także niemal wszystkie ślady jej obecności.

Chcemy pamiętać, że tu żyli, że byli częścią naszego miasteczka.

Chcemy też zauważyć to co dzieje się teraz, że historia zatacza krąg…

I nie chcemy być obojętni …

Relacja z VII Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej

14 wykładów o historii regionu i dziedzictwie niematerialnym oraz promocja „Zeszytów Suchedniowskich. Historia nr 8/2023”

VII OGÓLNOPOLSKA, INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA pt. „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych” przeszła do historii.

W sobotę 9 września 2023 r. Sala widowiskowa Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" zamieniła się w salę wykładową, a na audytorium zasiadło ponad 100 słuchaczy i słuchaczek – mieszkańców i gości z całego regionu, wśród nich między innymi burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów - Cezary Błach, sekretarz - Magdalena Przyjemska, członek zarządu Powiatu Skarżyskiego – Tadeusz Bałchanowski, silna reprezentacja Polskiego Towarzystwa Historycznego o/Skarżysko-Kamienna, dzieci i młodzież z suchedniowskich szkół wraz z nauczycielami, Rada Seniorów, mieszkańcy i przyjaciele Suchedniowa.

PODZIĘKOWANIA - VII Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa

Szanowni Państwo,

VIII Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych” przeszła do historii.

Zanim zaczniemy planować kolejną edycję, kierujemy słowa wdzięczności do wszystkich, którzy aktywnie uczestniczyli w konferencji i na różne sposoby wspierali jej organizację. 

Przede wszystkim wyrazy wdzięczności i uznania kierujemy do Prelegentek i Prelegentów, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, wypełnili ten dzień swoją OBECNOŚCIĄ i słowem. 

W tym roku było to aż 14 osób:

VII Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt zaprosić na VII ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Tworzywo żywe - dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych”, która odbędzie się  9 września 2023 r. w Suchedniowskim Ośrodku Kultury KUŹNICA w Suchedniowie.

Miło nam poinformować, że tegoroczna konferencja została wpisana w program obchodów Jubileuszu 25-lecia Powiatu Skarżyskiego. Historia utworzenia powiatu skarżyskiego w XX wieku zostanie przedstawiona w jednym z wykładów.

Ponadto, z okazji przypadającej w tym roku 80-tej rocznicy produkcji oraz likwidacji tajnej wytwórni stenów w Suchedniowie, dwa wykłady poświęcone zostaną tym wydarzeniom.

Tradycyjnie, podczas konferencji oddamy w Państwa ręce kolejny - ósmy już tom „Zeszytów Suchedniowskich. Historia”, zaś w przerwie zaprosimy na wystawę MONIDEŁ w ramach projektu „Jak się żenić to się żenić”.

Mamy nadzieję, że tak bogaty i różnorodny program spotka się z żywym zainteresowaniem Słuchaczy i liczymy na Państwa obecność.

Zaproszenie na VII Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową

Szanowni Państwo, Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na VII ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych”, która odbędzie się 9 września 2023 r. w Suchedniowie.

Konferencja została wpisana w program obchodów Jubileuszu 25-lecia Powiatu Skarżyskiego.

Relacja ze SPOTKANIA PAMIĘCI w 80. rocznicę akcji „Reinhardt”

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze SPOTKANIA PAMIĘCI w 80. rocznicę akcji „Reinhardt”, które odbyło się 21 września 2022 r. z inicjatywy mieszkańców Suchedniowa.

Film został zrealizowany na zlecenie Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna POD PRĄD w ramach projektu "Tak, jakby ich nigdy nie było" - w 80. rocznicę akcji "Reinhardt" dofinansowanego ze środków Powiatu Skarżyskiego.

Składamy podziękowania dla

Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku za udostępnienie wystawy "Życie codzienne w dawnych sztetlach’’

oraz

PKP S.A. za użyczenie przestrzeni dworca kolejowego w Suchedniowie na zorganizowanie wystawy.

Zeszyty Suchedniowskie. Historia - tom VII

Jest już tradycją, że co roku podczas konferencji naukowej organizowanej cyklicznie przez nasze stowarzyszenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – przynosimy wszystkim uczestnikom PREZENT.

Tak było i w tym roku – 10 września w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” – z dumą i satysfakcją oddaliśmy w Państwa ręce kolejny - siódmy tom Zeszytów Suchedniowskich. Historia.

PODZIĘKOWANIA - VI Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa

Szanowni Państwo,

VI Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt.„Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa” przeszła do historii.

Choć minęło już kilka dni emocje i wzruszenia nadal są w nas żywe i jeszcze długo będą nam towarzyszyć. Tak jak i historie, których wysłuchaliśmy i które – w co głęboko wierzymy - zostaną w nas na zawsze, będą nas zmieniać, inspirować, motywować i kształtować, pomogą pielęgnować PAMIĘĆ – a to najgłębszy sens tego wydarzenia.

SPOTKANIE PAMIĘCI w 80 rocznicę akcji „Reinhardt”

Zapraszamy na SPOTKANIE PAMIĘCI w 80 rocznicę akcji „Reinhardt” 21 września 2022 r godzina 18.00 w parku miejskim w Suchedniowie (zagajnik koło mostu).

21 września 1942 r. 1200 mieszkańców naszego miasteczka narodowości żydowskiej zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez hitlerowskich najeźdźców. Zanim wagonami towarowymi zostali wywiezieni do Treblinki na śmierć, koczowali pod gołym niebem w miejscu, gdzie dziś znajduje się SUCHEDNIOWSKI PARK, wraz z nimi – Żydzi z Bliżyna, Samsonowa, Bodzentyna, Łącznej, Ostojowa, Zagnańska. Łącznie ok. 4 tysiące osób. Większość zginęła w Treblince. Zniknęły także niemal wszystkie ślady ich obecności, która tak wiele wniosła w kulturowy pejzaż Suchedniowa.

Chcemy przywrócić pamięć o żydowskiej społeczności w Suchedniowie i o tym, że jesteśmy POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM. Wierzymy, że taka postawa świadczy o kulturze miejscowej społeczności.

Program:
słowo prowadzenia i chwila zadumy, wspólne przejście do stacji PKP, muzyczno- poetyckie zakończenie spotkania na placu przed budynkiem dworca PKP otwarcie wystawy (w hali dworcowej) pt. "Życie codzienne w dawnych sztetlach regionu kieleckiego” (wystawa przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku we współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach.) 

VI Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa

Szanowni Państwo mamy zaszczyt zaprosić na VI Ogólnopolską, Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt.  „Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa” która odbędzie się w dniu 10 września 2022 r. w godzinach 10.00-15.30 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”

Dziedzictwo łączy pokolenia, konkretne społeczności, pojedynczych ludzi, miasta, krainy czy wręcz całe narody i państwa. Jest ono zwornikiem kulturowego

Zaproszenie na spotkanie promocyjne książki ZESZYTY SUCHEDNIOWSKIE tom 7/2022

Zapraszamy na spotkanie promocyjne 7. tomu cyklu popularno-naukowego ZESZYTY SUCHEDNIOWSKIE. HISTORIA

10 września 2022 r. godz. 12.30 Suchedniowski Ośrodek Kultury KUŹNICA.

Szanowni Państwo,

siódmy numer ZSH powstaje w okolicznościach, których – w najczarniejszych wizjach – nie mogliśmy przewidzieć. 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej wojna