Ułatwienia dostępu

Relacja z VII Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej

Relacja z VII OGÓLNOPOLSKIEJ, INTERDYSCYPLINARNEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ

14 wykładów o historii regionu i dziedzictwie niematerialnym oraz promocja „Zeszytów Suchedniowskich. Historia nr 8/2023”

VII OGÓLNOPOLSKA, INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA pt. „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych” przeszła do historii.

W sobotę 9 września 2023 r. Sala widowiskowa Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" zamieniła się w salę wykładową, a na audytorium zasiadło ponad 100 słuchaczy i słuchaczek – mieszkańców i gości z całego regionu, wśród nich między innymi burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów - Cezary Błach, sekretarz - Magdalena Przyjemska, członek zarządu Powiatu Skarżyskiego – Tadeusz Bałchanowski, silna reprezentacja Polskiego Towarzystwa Historycznego o/Skarżysko-Kamienna, dzieci i młodzież z suchedniowskich szkół wraz z nauczycielami, Rada Seniorów, mieszkańcy i przyjaciele Suchedniowa.

Dziękując organizatorom burmistrz Cezary Błach podkreślił ogólnopolski charakter konferencji oraz jej wysoki poziom merytoryczny, a także jej znaczenie dla budowania pozytywnego wizerunku Suchedniowa.

W wyjątkowo bogatym programie konferencji organizatorzy zmieścili aż 14 wystąpień w tym:

  • 8 wykładów nawiązujących do hasła przewodniego tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa (#EDD) , które brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”
  • wykład z okazji 25-lecia powiatu skarżyskieg
  • 2 wykłady z okazji przypadającej w tym roku 80-tej rocznicy produkcji oraz likwidacji tajnej wytwórni stenów w Suchedniowie
  • 3 komunikaty dotyczące historii i dziedzictwa lokalnego.

Tradycyjnie podczas konferencji miała miejsce promocja ósmego tomu cyklu popularno-naukowego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”. W przerwie prelegenci oraz słuchacze mieli okazję obejrzeć wystawę MONIDEŁ w ramach projektu „Jak się żenić to się żenić. Wesele w PRL”

Wszystkie wykłady zostały nagrane będą już wkrótce dostępne na kanale You Tube Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Pod Prąd , a także opublikowane w kolejnym tomie „Zeszytów Suchedniowskich. Historia”, który ukaże się we wrześniu przyszłego roku.

Inicjatorem i organizatorem cyklu konferencji, a także wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD. Od pierwszej edycji całość przedsięwzięcia koordynuje zespół w składzie: Krzysztof Karbownik – odpowiadający za merytoryczne przygotowanie konferencji, Marcin Medyński – redaktor cyklu wydawniczego (w

tym roku także w roli prowadzącego konferencję) oraz Karolina Gałczyńska-Szymczyk – koordynatorka projektu.

Współorganizatorem konferencji – jak zawsze – był Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” oraz Urząd Miasta i Gminy w Suchedniowie.

Patronat honorowy objął burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, a wsparcia finansowego udzielili: Gmina Suchedniów, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, Zarząd Powiatu Skarżyskiego, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie oraz prywatni darczyńcy – Mieszkańcy i Przyjaciele Suchedniowa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorącym udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego. Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju, tegoroczne hasło brzmi: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”

Szczegółowe informacje na temat idei oraz tegoroczny program wydarzeń w całej Polsce można znaleźć na stronie:

https://edd.nid.pl/wydarzenia/

Fotografia tytułowa na plakacie: Marian Musiał/Wirtualne Muzeum Fotografii.

Fotorelacje z wydarzenia: Agnieszka Nowak, Karolina Gałczyńska-Szymczyk, Szymon Piasta.

KGSz.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com