Ułatwienia dostępu

SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”

Serdecznie zapraszamy w czwartek, 21 września 2023 r. godzina 18:00 na SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”.

 na SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”.parking przed budynkiem dworca PKP w Suchedniowie.

81 lat temu, 21 września 1942 roku suchedniowscy Żydzi zostali wypędzeni ze swoich domów przez hitlerowskich najeźdźców i wagonami towarowymi wywiezieni do obozu śmierci w Treblince.

Żydowska społeczność Suchedniowa przestała istnieć. Zniknęły także niemal wszystkie ślady jej obecności.

Chcemy pamiętać, że tu żyli, że byli częścią naszego miasteczka.

Chcemy też zauważyć to co dzieje się teraz, że historia zatacza krąg…

I nie chcemy być obojętni …

„To bardzo ważne. Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne (…)  Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. (…)  Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny.

Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.

Marian Turski

W scenariuszu spotkania zaplanowaliśmy słowo wprowadzenia oraz muzyczno-poetyckie refleksje. Spotkanie ma charakter otwarty, zapraszamy Was do podzielenia się słowem, wierszem,  refleksją lub po prostu bycia razem w ciszy…

Liczymy na Waszą obecność, Zapraszamy!