Ułatwienia dostępu

SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”

Serdecznie zapraszamy w czwartek, 21 września 2023 r. godzina 18:00 na SPOTKANIE PAMIĘCI o suchedniowskich Żydach w 81 rocznicę akcji „Reinhardt”.

Miejsce: parking przed budynkiem dworca PKP w Suchedniowie.

81 lat temu, 21 września 1942 roku suchedniowscy Żydzi zostali wypędzeni ze swoich domów przez hitlerowskich najeźdźców i wagonami towarowymi wywiezieni do obozu śmierci w Treblince.

Żydowska społeczność Suchedniowa przestała istnieć. Zniknęły także niemal wszystkie ślady jej obecności.

Chcemy pamiętać, że tu żyli, że byli częścią naszego miasteczka.

Chcemy też zauważyć to co dzieje się teraz, że historia zatacza krąg…

I nie chcemy być obojętni …

Zaproszenie na VII Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową

Szanowni Państwo, Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na VII ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Tworzywo żywe – dziedzictwo jako nieprzerwana opowieść o nas samych”, która odbędzie się 9 września 2023 r. w Suchedniowie.

Konferencja została wpisana w program obchodów Jubileuszu 25-lecia Powiatu Skarżyskiego.

SPOTKANIE PAMIĘCI w 80 rocznicę akcji „Reinhardt”

Zapraszamy na SPOTKANIE PAMIĘCI w 80 rocznicę akcji „Reinhardt” 21 września 2022 r godzina 18.00 w parku miejskim w Suchedniowie (zagajnik koło mostu).

21 września 1942 r. 1200 mieszkańców naszego miasteczka narodowości żydowskiej zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez hitlerowskich najeźdźców. Zanim wagonami towarowymi zostali wywiezieni do Treblinki na śmierć, koczowali pod gołym niebem w miejscu, gdzie dziś znajduje się SUCHEDNIOWSKI PARK, wraz z nimi – Żydzi z Bliżyna, Samsonowa, Bodzentyna, Łącznej, Ostojowa, Zagnańska. Łącznie ok. 4 tysiące osób. Większość zginęła w Treblince. Zniknęły także niemal wszystkie ślady ich obecności, która tak wiele wniosła w kulturowy pejzaż Suchedniowa.

Chcemy przywrócić pamięć o żydowskiej społeczności w Suchedniowie i o tym, że jesteśmy POŁĄCZENI DZIEDZICTWEM. Wierzymy, że taka postawa świadczy o kulturze miejscowej społeczności.

Program:
słowo prowadzenia i chwila zadumy, wspólne przejście do stacji PKP, muzyczno- poetyckie zakończenie spotkania na placu przed budynkiem dworca PKP otwarcie wystawy (w hali dworcowej) pt. "Życie codzienne w dawnych sztetlach regionu kieleckiego” (wystawa przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku we współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach.) 

Zaproszenie na VI Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową

Szanowni Państwo mamy zaszczyt zaprosić na VI Ogólnopolską, Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt.  „Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa” która odbędzie się w dniu 10 września 2022 r. w godzinach 10.00-15.30 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”

Dziedzictwo łączy pokolenia, konkretne społeczności, pojedynczych ludzi, miasta, krainy czy wręcz całe narody i państwa. Jest ono zwornikiem kulturowego

Zaproszenie na spotkanie promocyjne książki ZESZYTY SUCHEDNIOWSKIE tom 7/2022

Zapraszamy na spotkanie promocyjne 7. tomu cyklu popularno-naukowego ZESZYTY SUCHEDNIOWSKIE. HISTORIA

10 września 2022 r. godz. 12.30 Suchedniowski Ośrodek Kultury KUŹNICA.

Szanowni Państwo,

siódmy numer ZSH powstaje w okolicznościach, których – w najczarniejszych wizjach – nie mogliśmy przewidzieć. 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej wojna toczy się tuż pod Polską granicą, zagraża bezpieczeństwu całej Unii Europejskiej, uderza w ustalony dotychczas układ sił, porządek społeczny, polityczny i gospodarczy w Europie i na świecie...

VI Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa

loga

Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na VI ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Wszyscyśmy dzieci jednej matki - zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa”, która odbędzie się 10 września 2022 r. w Suchedniowie.

Wystawa outdoorowa "WYCINANKI ZNAD KAMIENNEJ"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy outdoorowej Lucyny Kozłowskiej "WYCINANKI ZNAD KAMIENNEJ", który odbędzie się 23 grudnia 2020 r. o godz. 16:00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Wystawa czynna będzie do 15 stycznia 2021 r i można ją oglądać na froncie budynku Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Wystawa organizowana jest w ramach wieloetapowego projektu, którego cele jest zachowanie i utrwalenie lokalnego, dziedzictwa - ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WYCINANKI LUDOWEJ pani Lucyny Kozłowskiej, jej popularyzacja w wymiarze lokalnym i ponadregionalnym oraz międzypokoleniowy transfer wiedzy i umiejętności.

IV ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa

IV ogolnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa cover

Mamy zaszczyt zaprosić na IV ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. "Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego, która odbędzie się w dniu 19 września 2020 r. w Suchedniowie.

Konferencji towarzyszyć będą dwa wydarzenia:

Spotkanie informacyjne dla seniorów

Zapraszamy SENIORÓW z Gminy Suchedniów tj. osoby w wieku 60+ chcące poprawić swoją kondycję psychiczną i fizyczną na SPOTKANIE INFORMACYJNE dotyczące oferty projektu „SUCHEDNIÓW. NATURALNIE - usługi prozdrowotne dla seniorów i niepełnosprawnych”.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego o godzinie 16.30 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”.

Podczas spotkania przedstawiona zostanie oferta różnorodnych, nieodpłatnych zajęć, które mogą wspierać proces leczenia/ rehabilitacji, pomogą poprawić kondycję fizyczną i samopoczucie, a także zdobyć nowe zainteresowania, umiejętności i znajomości. Będzie można porozmawiać z prowadzącymi zajęcia, wyjaśnić wątpliwości, wybrać najciekawsze formy dla siebie i zapisać się na konkretne terminy.

Program cyklu wydarzeń - Kobiety - Artyści - Seniorzy

kobiety artysci seniorzy plakatkobiety artysci seniorzy program

Rada Seniorów w Suchedniowie

Rada Seniorow w Suchedniowie

Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów oraz Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD zapraszają do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących powołania Rady Seniorów w Suchedniowie. 

Konsultacje odbędą się w dniu 26 września 2017 r. w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” w godzinach 12.00-15.00

Spotkanie poprowadzi Jadwiga Olszowska-Urban - ekspert komunikacji interpersonalnej i społecznej, specjalista public relations.

Podczas spotkania wszyscy zainteresowani będą mogli podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi sposobu powołania oraz funkcjonowania Rady oraz innych zapisów zawartych w projekcie Statutu Rady Seniorów opracowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Suchedniowie

Zapewniamy bezpłatny transport!

Potrzebę skorzystania z transportu należy zgłosić do Karoliny Gałczyńskiej - Szymczyk lub Pauliny Pedryc, tel. 41 254 186 wew. 12, adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub osobiście w biurze projektu, które mieści się w pokoju 202 w Urzędzie Miasta i Gminy w Suchedniowie.