ZAPROSZENIE DLA PRELEGENTÓW
Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na VI ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Wszyscyśmy dzieci jednej matki - zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa”, która odbędzie się 10 września 2022 r. w Suchedniowie.
Wszyscyśmy dzieci jednej matki - zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa
Dziedzictwo łączy pokolenia, konkretne społeczności, pojedynczych ludzi, miasta, krainy czy wręcz całe narody i państwa. Jest ono zwornikiem kulturowego sklepienia, na które składają się - czasem wydawałoby niepasujące zupełnie do siebie - elementy ludzkie, przyrodnicze, materialne i niematerialne. Samodzielnie mogą one istnieć, ale bez dziedzictwa - spoiwa, klińca, które je łączy - pozostaną luźnymi tworami niemogącymi stworzyć czegoś spektakularnego, wielkiego. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie na przykład dorobek kulturowy poszczególnych narodów bez uwzględniania w jego dziejach obecności któregoś z tych czynników. Dla przykładu: czy obecna Hiszpania byłaby tym, czym jest, gdyby w swojej historii nie zetknęła się z Maurami, Żydami, cywilizacjami amerykańskimi czy ultrakatolickimi? Czy Polska przez ponad tysiąc lat swojego istnienia mogłaby się obejść bez udziału w swojej państwowości innych nacji, takich jak już wspominani Żydzi, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Saksończycy itp.? Odpowiedź nie jest oczywista ani prosta, ale można zaryzykować stwierdzenie, że NIE. Zwłaszcza dzisiaj, w czasach niepewnych, niebezpiecznych i wojennych powinniśmy o tym pamiętać i cenić to, co łączy poszczególne „kamienie”, bo tylko dzięki temu będziemy mogli przetrwać. Tylko wspólnie możemy zbudować coś, co zostanie nazwane w przyszłości dziedzictwem tego pokolenia. Jednak przyszłość buduje się w teraźniejszości, na podstawie dorobku przeszłości. I o tym nierozerwalnym połączeniu trzeba pamiętać.
Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie brzmi „Połączeni Dziedzictwem”; chcemy zorganizować spotkanie, konferencję, podczas której przypomnimy nasze wieloaspektowe dziedzictwo i podyskutujemy, jak możemy je wykorzystać, uczcić, w budowaniu własnego przyszłego dorobku. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na elementy składowe poszczególnych społeczności, zarówno te etniczne, narodowościowe, jak i religijne. To one tworzyły barwną mozaikę społeczną Polski, o której należy pamiętać, honorować ją i wykorzystywać
w budowaniu własnej tożsamości.
Organizatorzy przewidują wynagrodzenia dla prelegentów (umowa o dzieło), oraz publikację tekstów pokonferencyjnych w 8. tomie cyklu popularno-naukowego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia” w roku 2023.
Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego dostępnego w załączniku i nadesłanie go na adres:
Informacje o zakwalifikowaniu do uczestnictwa zostaną podane 10 lipca 2022 r.
Prosimy o szerokie rozpropagowanie naszego zaproszenia wśród koleżanek i kolegów zajmujących się różnymi, aczkolwiek pasującymi do tematu konferencji dziedzinami nauki.
Z wyrazami szacunku,
Stowarzyszenie POD PRĄD